Hoppa till innehåll
Kristina Svensson

Kristina Svensson

vetenskapskommunikatör – föreläsare – författare

Meny

  • Böcker
  • Pressrum
    • Pressbilder
    • I media
    • Kontakt
  • Om Kristina Svensson
    • FAQ
    • Prislista
    • Integritetspolicy
  • Prenumerera
  • Kontakt

Augusti 2022: Höskrinda i pittoreska Äskhults by

Augusti 2022: Höskrinda i pittoreska Äskhults by

Ett besök i Äskhult är som att förflyttas 200 år tillbaka i tiden, fast med vissa förbättringar. Det finns till exempel glass i caféet i Bengts manhus. Den är dessutom från Pipersglass så den är värd en avstickare.

Kristina Svensson 1 augusti 20221 augusti 2022 foto Inga kommentarer Läs mer

Juli 2022: Populära badstranden Vita sand i halländska Åsa

Juli 2022: Populära badstranden Vita sand i halländska Åsa

Vita sand är den mest populära badstranden i halländska Åsa. Den forna badorten är idag en pendlarort till Göteborg. Även om sommarstugorna numera har sällskap av villakvarter så ökar invånarantalet markant på sommaren.

Kristina Svensson 1 juli 20221 juli 2022 foto Inga kommentarer Läs mer

Juni 2022: Solglitter i havet med små segelbåtar

Juni 2022: Solglitter i havet med små segelbåtar

Detta tyckte jag var en somrig bild som passar för juni. Solglitter i havet och små segelbåtar i fjärran. Kanske kan du även ana fyrtorn på Nidingen högst upp vid horisonten?

Kristina Svensson 1 juni 202231 maj 2022 foto Inga kommentarer Läs mer

Maj 2022: Tallar bakom sanddynerna i Vesslunda

Maj 2022: Tallar bakom sanddynerna i Vesslunda

Vissa bilder hamnar i arkivet oredigerade och sedan hittar jag dem åratal senare och gillar dem skarpt. Det hände dessa tallar som jag fotade en sommarkväll bakom sanddynerna i Vesslunda naturreservat.

Kristina Svensson 1 maj 202221 januari 2022 foto Inga kommentarer Läs mer

April 2022: Blommande slån i Näsbykroks naturreservat

April 2022: Blommande slån i Näsbykroks naturreservat

Hallands landskapsblomma är den ovanliga hårginsten som blommar i södra delarna av landskapet. Jag förknippar istället Halland med slån som är betydligt vanligare. De vita blommorna gör sig så bra till de gråa stenarna.

Kristina Svensson 1 april 202220 januari 2022 foto Inga kommentarer Läs mer

Mars 2022: Månsken i havet

Mars 2022: Månsken i havet

För mars månads Hallandsbild har jag valt månsken som speglar sig i havet. Bladverket på träden till höger avslöjar att jag skarvat lite och plockat en sommarbild.

Kristina Svensson 1 mars 202220 januari 2022 foto Inga kommentarer Läs mer

Februari 2022: Hallands största gravfält från vikingatiden

Februari 2022: Hallands största gravfält från vikingatiden

Vid foten av Fjärås bräcka hittar vi Hallands största gravfält. Det finns mer än hundra resta stenar med finfin utsikt över det som idag är åkermark men som när det begav sig troligen var strand.

Kristina Svensson 1 februari 202220 januari 2022 foto Inga kommentarer Läs mer

Januari 2022: Mölndalsån i vinterskrud

Januari 2022: Mölndalsån i vinterskrud

Mölndalsån förekommer flitigt i boken ”Hundra nedslag i Mölndal” eftersom den har en central plats i stadens historia. Denna bild är tagen en vintermorgon.

Kristina Svensson 1 januari 20221 januari 2022 foto Inga kommentarer Läs mer

Mitt 2021 – ett renodlat författarår i det nya normala

Mitt 2021 – ett renodlat författarår i det nya normala

Under 2021 var jag författare på heltid, fick två stipendier och hittade en positiv effekt av pandemin. Det blev många mil på fjället med kameran i handen och en bok.

Kristina Svensson 31 december 20213 januari 2022 dagbok 4 kommentarer Läs mer

December 2021: Julkrans på en Härjedalsblå dörr

December 2021: Julkrans på en Härjedalsblå dörr

Önskar alla läsare en fin december med en julig krans köpt på en julmarknad. Den hänger på en dörr målad i Härjedalsblått.

Kristina Svensson 1 december 20211 december 2020 foto Inga kommentarer Läs mer
  • « Föregående

Välkommen!

Du har hittat till vetenskapskommunikatören, föreläsaren och författaren Kristina Svenssons hem på nätet. Jag blir på bra humör av gott kaffe, av rimfrostiga träd och färgglada nagellack. Syns emellanåt i Mölndal, Funäsfjällen eller Antibes.

/Kristina

Prenumerera på nyheter

Mina böcker

Mina böcker

Färgstarka rikt illustrerade presentböcker med smultronställen och strövtåg i södra Frankrike och Sverige. Plus en handfull matnyttiga handböcker för författare. Det är Kristina Svenssons bibliografi. En del titlar är skrivna i samarbete med andra författare.

Läs mer

Nästa bok

Vill du ha ett specialskrivet mejl när nästa bok går att beställa?

Instagram

kristinahsvensson

Fångar rimfrost, fjällbjörkar o romerska stenbumlingar med 📷. #strövtågifunäsfjällen 📚 #runtantibes 📖 #hundranedslagiMölndal 📒 #rivieraninomräckhåll 📝

Kristina Svensson
Nu har även jag sett hjortron i verkligheten (i år alltså). I veckor har jag sett folk dela hjortronbilder och jag har misstänkt mygel och arkivfoton för allt jag hittat på myrarna har varit röda kart. Men se, häromdagen så uppenbarade sig gulprickiga tuvor uppe vid Svansjökläppen. Inga stora mängder men en del.
Med roddbåt i #Tännån. #StrövtågIFunäsfjäll Med roddbåt i #Tännån. #StrövtågIFunäsfjällen
Tredje gången gillt. Första besöket var som bar Tredje gången gillt. Första besöket var som barn. Det jag minns är alla miljöer byggda av lego. Andra besöket var som branschperson och presumtiv kund. Efter affärsmötet fick jag och min kollega varsitt tvådagarskort och spenderade tiden bland karusellerna. Det var ingen kö och vår favorit blev en programerbar robot-arm. Häromdagen var det dags för tredje besöket på Legoland. Jag fick en resa dit som present av några flickor (med lite hjälp från deras föräldrar). Nu skulle jag åka berg- och dalbana så det stod härliga till. Det var min plan men det var fler som tänkt samma sak och det var 30-40 minuters kö till allt (utom till pryttelbutikerna som det fanns gott om). Korven tog slut, matställena hade tekniska problem och när vi äntligen köat oss fram beställde jag 14 korvar för att vara säker på att slippa köa ett varv till. Att ströva runt bland legobyggena blev ett välkommet andningshål. Men jag åkte ett varv i robotarmen som fortfarande är igång tjugo år senare. Får se om jag åker dit igen om tjugo år.
Kungarnas Jelling är ett av Danmarks världsarv. Kungarnas Jelling är ett av Danmarks världsarv. Det låter kanske sådär halvintressant med två gamla runstenar och två lika gamla högar med en kyrka emellan. I varje fall om man bott i svenska runriket. Men nu är det inte vilka runstenar som helst. Harald Blåtands sten är riktigt stor och det udda är att texten är vågrät. Dessutom har den stått på samma plats i tusen år. Den är tresidig (bilder på övriga) och därmed inte så attraktiv som byggmaterial. Pappa Gorms sten som står bredvid är ganska liten jämfört med Haralds sten men den äldsta där "Danmark" nämns. Nu finns det mycket mer att utforska i Jelling samt ett par mysterier som kan kittla fantasin. Exempelvis är den större gravhögen tom. Inte tom som i "någon har plundrat " utan som i "någon byggde en jordhög". Den andra är också tom, men det beror på att den som en gång fick en pampig begravning i den har flyttats. Den högen byggdes för övrigt ovanpå en bronsåldershög. I området har nutida arkeologer hittat spår efter en enorm skeppssättning, långhus samt en palissad. Pinnarna på bilden visar var man tror att palissaden stod. Det verkar ha varit ett stort palatsområde. Inte för att det hjälpte Harald, om det nu var hans, han blev ju bortjagad av sin egen son. Inte så harmoniskt i den familjen.... 
Vi hade desto trevligare. Bodde i en lägenhet ovanför matbutiken och spenderade bra länge i det fina besökscentret. Där kunde man lära sig ovärderliga saker som hur lång tid det tar att dö av ett yxhugg i benet osv (obehagligt lång tid). Jag rekommenderar ett besök.
Världens största kalkgruva dök oväntat upp på Världens största kalkgruva dök oväntat upp på radarn och kallade på uppmärksamhet. Helt klart värd ett besök. Lämplig fotoutrustning är stativ och vidvinkel, ju mer ljuskänsligt desto bättre. Detta saknades i packningen så detta är en mobilbild. På bilden ser det lättgått och ödsligt ut. Grejen är att det var fyra stora fält med parkerade bilar men gruvområdet sväljer en del folk utan att det blir trångt. Kalkgruvan innehåller många gångar och på danskt maner är man välkommen att utforska dem bäst man vill på eget ansvar med egen lampa. Det finns en ljussatt gång som är möjlig för barnvagnar men massor av sidospår. Skyltningen hade vi rätt roligt åt, den var inte så logisk jämnt tyckte vi.
Röros är särskilt fiffigt att besöka de veckor Röros är särskilt fiffigt att besöka de veckor i månadsskiftet juli-augusti när de gamla slagghögarna blir en mäktig inramning för musikföreställningen Elden. Den handlar om när Armfeldts karoliner var i Tröndelag. Ett hett tips är att ta med rejält med kläder. Skrivit en rad om detta på min blogg.
Kopparn byggde en hel stad på fjället och det bl Kopparn byggde en hel stad på fjället och det blev inte vilken stad som helst utan en synnerligen pittoresk sådan. I varje fall idag när de gamla trähusen med skiffer- eller grästak innehåller caféer, friluftsbutiker och konsthantverk. Bergstaden Röros är uppsatt på UNESCOs lista med världsarv. De gulliga husraderna tävlar med slagghögarna om mest poppis att ströva omkring i. Sverige ligger inte särskilt långt från Røros. De svenska kungarna hade lite oflyt när de skulle förhandla fram gränsen. Man hoppades säkert att liknande fyndigheter skulle finnas i Härjedalen men tji, man kände inte till det där med skollorna och hur snabbt berggrunden varierar i fjällen då (eller i varje fall inte hur). Bruket i Ljusnedal blev aldrig i närheten av samma succé.
Det tog en stund men nu har jag postat berättelse Det tog en stund men nu har jag postat berättelsen från #Fäbodvägen.  En del fäbodshistoria och en del djurfoton. Därmed återgår jag till bokskrivande.
Ladda mer... Följ på Instagram
Tweets by @KristinaHSvens

Arkiv

Följ mina nyheter

Upphovsrätt © 2022 Kristina Svensson. Alla rättigheter reserverade.Tema Spacious av ThemeGrill. Drivs med WordPress.
  • Hem
  • Mina böcker
  • Nytt på denna sajt
  • Kontakta Kristina Svensson